Organizacje branżowe wystosowały wspólny apel do MRiRW w sprawie  pryszczycy

Data publikacji: 16 kwietnia 2025

Organizacje branżowe tj. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Związek Polskie Mięso, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Polska Federacja Rolna, Polska Izba Mleka, Stowarzyszenie PTR, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny wystosowały pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. pryszczycy, w którym zawarto siedem postulatów dotyczących:

  1. Wprowadzenia zmian w systemie IRZ i w zakresie zgłaszania przemieszczeń (kupno, sprzedaż, przemieszczenia między siedzibami) w ciągu 48 h od zdarzenia w przypadku pośredników w obrocie zwierząt. Takie działanie umożliwiłoby śledzenie przemieszczeń i pozwoliłoby na szybsze działanie Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie kontroli.
  2. Wprowadzenie kar za brak mycia i dezynfekcji pojazdów do przewozu zwierząt w postaci mandatów. Wprowadzenie obowiązku mycia i dezynfekcji pojazdów bezpośrednio po rozładunku.
  3. Doprecyzowanie obowiązku zgłoszeń do PIW załadunków i wyładunków zwierząt w tym określenie formy oraz co ma zawierać przedmiotowe zgłoszenie, ze szczególnym uwzględnieniem pośredników w obrocie zwierząt. Obligatoryjna obecność PLW lub ULW w czasie rozładunku w podmiotach będących pośrednikami w obrocie zwierząt na podstawie art. Ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. W przypadku braku zgłoszeń wprowadzenie przepisów w zakresie umożliwienia IW wystawiania mandatów karnych a także zakaz przemieszczania.
  4. Wystąpienie do odpowiednich organów o wyznaczanie na terenach, gdzie występują duże skupiska zwierząt gospodarskich zagrożonych występowaniem choroby miejsc grzebowisk aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby w czasie transportu do zakładów utylizacyjnych.
  5. Wprowadzanie zakazu importu z krajów występowania ognisk pryszczycy do czasu wygaśnięcia decyzji wykonawczej KE dotyczącej niektórych tymczasowych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do pryszczycy.
  6. W związku z brakiem możliwości kontrolowania pojazdów w ruchu przez IW wprowadzenie przepisu umożliwiającego zatrzymywanie pojazdów przeznaczonych do transportu zwierząt lub też wprowadzenie patroli mieszanych z udziałem policji, ITD. Służb podległych administracji zespolonej.
  7. W przypadku łamania prawa obligatoryjnie art. 85 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, który przewiduje kary grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 3 dla podmiotów wprowadzających do obrotu, przemieszczających lub przywożących chore zwierzęta, zakażone lub podejrzane o zakażenie chorobą zakaźną zwierząt.

Loading

Notowania rynkowe

Biuletyn informacyjny – rynek wołowiny    https://zsrir.minrol.gov.pl/reports/13/files

zobacz starsze

Partnerzy