Regulamin wpisu do ksiąg
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY ANGUS
Księga hodowlana dla rasy Angus prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Angus prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Angus prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Angus
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Angus wpisuje się bydło rasy Angus pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Angus takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Angus prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Angus prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Angus prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Angus w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Angus w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Angus, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych
§ 4.
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Angus do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Angus do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Angus;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Angus;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Angus;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Angus do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Angus;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Angus;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Angus;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Angus
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5.
Zasady wpisu buhajów rasy Angus do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Angus;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Angus;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Angus
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Angus
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Angus do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Angus powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Angus do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Angus (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Angus w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7.
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Angus
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Angus w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Angus obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY BLONDE D’AQUITAINE
Księga hodowlana dla rasy Blonde d’Aquitaine prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Blonde d’Aquitaine prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej.
- Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Blonde d’Aquitaine prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Blonde d’Aquitaine
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Blonde d’Aquitaine wpisuje się bydło rasy Blonde d’Aquitaine pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Blonde d’Aquitaine takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Blonde d’Aquitaine prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Blonde d’Aquitaine prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Blonde d’Aquitaine prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Blonde d’Aquitaine, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4.
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Blonde d’Aquitaine do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Blonde d’Aquitaine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Blonde d’Aquitaine;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Blonde d’Aquitaine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Blonde d’Aquitaine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Blonde d’Aquitaine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Blonde d’Aquitaine;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Blonde d’Aquitaine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Blonde d’Aquitaine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5.
Zasady wpisu buhajów rasy Blonde d’Aqiutaine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Blonde d’Aquitaine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Blonde d’Aquitaine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6.
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Blonde d’Aquitaine
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Blonde d’Aquitaine do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Blonde d’Aquitaine powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Blonde d’Aquitaine do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Blonde d’Aquitaine (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7.
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Blonde d’Aquitaine
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Blonde d’Aquitaine w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Blonde d’Aquitaine obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY CHAROLAISE
Księga hodowlana dla rasy Charolaise prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Charolaise prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Charolaise prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Charolaise
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Charolaise wpisuje się bydło rasy Charolaise pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Charolaise takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Charolaise prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Charolaise prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Charolaise prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Charolaise w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Charolaise w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Charolaise, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Charolaise;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Charolaise;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Charolaise;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Charolaise;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Charolaise;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Charolaise;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Charolaise;
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Charolaise;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Charolaise;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Charolaise
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Charolaise
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Charolaise powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Charolaise do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Charolaise (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Charolaise w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Charolaise
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Charolaise w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Charolaise obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY GALLOWAY
Księga hodowlana dla rasy Galloway prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Galloway prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Galloway prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Galloway
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Galloway wpisuje się bydło rasy Galloway pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Galloway takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Galloway prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Galloway prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Galloway prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Galloway, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Galloway;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Galloway;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Galloway;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Galloway;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Galloway;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Galloway;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Galloway;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Galloway;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Galloway
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Galloway powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Galloway do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Galloway (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Galloway
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Galloway w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Galloway obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY HEREFORD
Księga hodowlana dla rasy Hereford prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Hereford prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Hereford prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Hereford
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Hereford wpisuje się bydło rasy Hereford pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Hereford takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Hereford prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Hereford prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Hereford prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Hereford w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Hereford w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Hereford, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Hereford;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Hereford;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Hereford;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Hereford;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Hereford;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Hereford;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Hereford;
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Hereford;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Hereford;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Hereford
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Hereford
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Hereford powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Hereford do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Hereford (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Hereford w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Hereford
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Hereford w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Hereford obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY HIGHLAND
Księga hodowlana dla rasy Highland prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Highland prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Highland prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Highland
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Highland wpisuje się bydło rasy Highland pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Highland takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Highland prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Highland prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Highland prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Highland, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Highland do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Highland do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Highland;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Highland;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Highland;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Highland do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Highland;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Highland;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Highland;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Highland do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Highland;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Highland;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Highland
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Highland do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Highland powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Highland do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Highland (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Highland
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Highland w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Highland obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY LIMOUSINE
Księga hodowlana dla rasy Limousine prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Limousine prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Limousine prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Limousine
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Limousine wpisuje się bydło rasy Limousine pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Limousine takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Limousine prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Limousine prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Limousine prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Limousine w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Limousine w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Limousine, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Limousine;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Limousine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Limousine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Limousine;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Limousine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Limousine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Limousine w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Limousine;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Limousine;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Limousine
w roku urodzenia zwierzęcia; - uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Limousine
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Limousine powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Limousine do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Limousine (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Limousine w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Limousine
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Limousine w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Limousine obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY MARCHIGIANA
Księga hodowlana dla rasy Marchigiana prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Marchigiana prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Marchigiana prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Marchigiana
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Marchigiana wpisuje się bydło rasy Marchigiana pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Marchigiana takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Marchigiana prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Marchigiana prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Marchigiana prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Marchigiana, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Marchigiana;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Marchigiana;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Marchigiana;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Marchigiana;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Marchigiana;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Marchigiana;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Marchigiana;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Marchigiana;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Marchigiana
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Marchigiana powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Marchigiana do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Marchigiana (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Marchigiana
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Marchigiana w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Marchigiana obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY PIEMONTESE
Księga hodowlana dla rasy Piemontese prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Piemontese prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Piemontese prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Piemontese
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Piemontese wpisuje się bydło rasy Piemontese pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Piemontese takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Piemontese prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Piemontese prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Piemontese prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Piemontese, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Piemontese;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Piemontese;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Piemontese;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Piemontese;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Piemontese;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Piemontese;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Piemontese;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Piemontese;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Piemontese
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Piemontese powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Piemontese do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Piemontese (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Piemontese
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Piemontese w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Piemontese obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY SALERS
Księga hodowlana dla rasy Salers prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Salers prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Salers prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Salers
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Salers wpisuje się bydło rasy Salers pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Salers takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Salers prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Salers prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Salers prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Salers, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Salers do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Salers do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Salers;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Salers;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Salers;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Salers do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Salers;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Salers;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Salers;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Salers do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Salers;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Salers;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Salers
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Salers do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Salers powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Salers do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Salers (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Salers
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Salers w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Salers obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY SIMENTALER (TYP MIĘSNY)
Księga hodowlana dla rasy Simentaler (typ mięsny) prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Simentaler prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Simentaler prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Simentaler
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Simentaler wpisuje się bydło rasy Simentaler pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Simentaler takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Simentaler prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Simentaler prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Simentaler prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Simentaler, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Simentaler;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Simentaler;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Simentaler;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Simentaler;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Simentaler;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Simentaler;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Simentaler;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Simentaler;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Simentaler
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Simentaler powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Simentaler do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Simentaler (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Simentaler
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Simentaler w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Simentaler obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY UCKERMÄRKER
Księga hodowlana dla rasy Uckermärker prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Uckermärker prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej.
- Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Uckermärker prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Uckermärker
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Uckermärker wpisuje się bydło rasy Uckermärker pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Uckermärker takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Uckermärker prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Uckermärker prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Uckermärker prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Uckermärker, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Uckermärker;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Uckermärker;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Uckermärker;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Uckermärker;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Uckermärker;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Uckermärker;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Uckermärker;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Uckermärker;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Uckermärker
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Uckermärker powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Uckermärker do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Uckermärker (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Uckermärker
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Uckermärker w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Uckermärker obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY WAGYU
Księga hodowlana dla rasy Wagyu prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Wagyu prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Wagyu prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Wagyu
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Wagyu wpisuje się bydło rasy Wagyu pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Wagyu takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Wagyu prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Wagyu prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Wagyu prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Wagyu, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Wagyu;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Wagyu;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Wagyu;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Wagyu;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Wagyu;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Wagyu;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Wagyu;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Wagyu;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Wagyu
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Wagyu powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Wagyu do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Wagyu (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Wagyu
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Wagyu w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Wagyu obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY WELSH BLACK
Księga hodowlana dla rasy Welsh black prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Welsh black prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej
i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej. - Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Welsh black prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Welsh black
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Welsh black wpisuje się bydło rasy Welsh black pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Welsh black takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Welsh black prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Welsh black prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Welsh black prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Welsh black, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Welsh black;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Welsh black;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Welsh black;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Welsh black;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Welsh black;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Welsh black;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Welsh black;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Welsh black;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Welsh black
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Welsh black powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Welsh black do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Welsh black (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Welsh black
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Welsh black w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Welsh black obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.
REGULAMIN WPISU DO KSIĘGI HODOWLANEJ DLA BYDŁA RASY BELGIJSKA BIAŁO-BŁĘKITNA
Księga hodowlana dla rasy Belgijska biało-błękitna prowadzona jest na podstawie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921 z późn. zm.).
§ 1.
Cel i sposób prowadzenia księgi
- Księgę hodowlaną dla bydła rasy Belgijska biało-błękitna prowadzi się w celu ewidencjonowania pochodzenia zwierząt oraz gromadzenia informacji o ich wartości użytkowej i hodowlanej stanowiących podstawę do prowadzenia pracy hodowlanej.
- Wpisy w księdze mogą być dokonywane jedynie przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Księga prowadzona jest przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy lub w systemie kartotekowym.
- Hodowcy lub posiadaczowi zwierząt mogą być wystawione dokumenty potwierdzające wpis zwierząt do księgi hodowlanej.
- Do księgi wpisuje się bydło poddawane ocenie wartości użytkowej i oznakowane zgodnie z przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Księga bydła rasy Belgijska biało-błękitna prowadzona jest na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zasadach podanych w niniejszym regulaminie.
§ 2.
Dokumenty hodowlane stanowiące podstawę wpisu do księgi
- Podstawą wpisu do księgi są informacje na temat pochodzenia zwierząt zapisane w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej, dokumenty hodowlane stwierdzające pochodzenie zwierzęcia lub dokumenty stwierdzające pochodzenie zwierzęcia i jego wartość użytkową.
- Dokumentami służącymi identyfikacji zwierząt i zawierającymi wiarygodne zapisy hodowlane dotyczące pochodzenia zwierzęcia oraz określające jego wartość użytkową są:
- wykaz urodzonych cieląt,
- karta jałówki-krowy rasy mięsnej,
- karta buhajka-buhaja rasy mięsnej,
- wynik badania immunogenetycznego potwierdzający zgodność pochodzenia,
- zaświadczenie hodowlane / świadectwo rodowodowe,
- zaświadczenie sztucznego unasieniania krowy lub jałówki, lub świadectwo pokrycia,
- zaświadczenie o przeniesieniu zarodka,
- protokół ważenia zwierząt,
- dokument potwierdzający wpis do ksiąg.
- W przypadku zwierząt importowanych są to dokumenty potwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające dane z prowadzenia oceny użytkowej bydła mięsnego (zaświadczenia hodowlane wystawione zgodnie z decyzją Komisji 2005/379/WE z dnia 17 maja 2005 r. w sprawie świadectw rodowodowych i danych szczegółowych dotyczących zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków (Dz. Urz. UE L 125 z 18.05.2005, str.15).
§ 3.
Ogólne zasady prowadzenia ksiąg dla bydła rasy Belgijska biało-błękitna
- Do księgi hodowlanej prowadzonej dla bydła rasy Belgijska biało-błękitna wpisuje się bydło rasy Belgijska biało-błękitna pochodzenia krajowego i zagranicznego oraz potomstwo pochodzące z kojarzenia bydła pochodzenia krajowego i zagranicznego.
- Zwierzęta wpisywane do księgi muszą posiadać cechy charakterystyczne dla rasy Belgijska biało-błękitna takie jak: umaszczenie i budowa.
- Księgi dla bydła rasy Belgijska biało-błękitna prowadzone są odrębnie dla samic i samców.
- Dla jałowic i krów rasy Belgijska biało-błękitna prowadzona jest część wstępna księgi (symbol W) i część główna księgi (symbol G).
- Dla buhajów rasy Belgijska biało-błękitna prowadzona jest tylko część główna księgi (G).
- W części głównej księgi dla krów prowadzona jest klasa Elita (symbol E). Kandydatki do klasy Elita wybierane są spośród krów, których pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA i dla których zarejestrowane zostało pierwsze znane wycielenie, oraz określony został stopień umięśnienia i rozwoju. Do klasy Elita wpisywane są krowy, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia zwierzęcia oraz minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
- W części głównej dla buhajów prowadzona jest klasa Elita (symbol E), do której wpisywane są buhaje, dla których określony został stopień umięśnienia i rozwoju przeprowadzony po ważeniu na 420 dni zwierzęcia. Do klasy Elita wpisywane są buhaje, które uzyskały przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia buhaja oraz minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju.
- Ocena stopnia umięśnienia i rozwoju krów i buhajów przeprowadzana jest zgodnie z zasadami przeprowadzenia tej oceny określonymi w Regulaminie prowadzenia oceny wartości użytkowej przez prowadzącego ocenę.
- Jeżeli wynik przeprowadzonej analizy polimorfizmu markerów DNA zwierzęcia wykluczy jego pochodzenie po ojcu, matce lub parze rodziców, następuje skreślenie lub sprostowanie pochodzenia tego zwierzęcia po ojcu, matce lub parze rodziców w obowiązującej dokumentacji hodowlanej.
- Sprostowanie pochodzenia zwierzęcia przez wpisanie w dokumentach hodowlanych właściwego ojca, matki lub pary rodziców musi być potwierdzone wcześniej przeprowadzonym badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Skreślenie lub sprostowanie pochodzenia zwierzęcia może być powodem korekty wpisu do odpowiedniej części księgi lub wykluczeniem tego zwierzęcia z księgi.
- Potomstwo (dzieci i wnuki) samicy nie wpisanej do księgi rasy z powodu padnięcia, uboju z konieczności, uboju sanitarnego albo zabicia z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej, przed dokonaniem wpisu, spełniającej warunki wpisu, może być wpisane do części głównej księgi, jeżeli ojciec i dziadkowie (linie męskie) potomstwa są wpisani do ksiąg.
- Pochodzenie buhajów wpisywanych do księgi po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych musi być potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- W celu sprawdzenia prawidłowości danych o pochodzeniu samic planuje się przeprowadzić, u około 15% jałówek i krów zgłoszonych do wpisu do księgi hodowlanej dla rasy Belgijska biało-błękitna, badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia ich pochodzenia po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych.
§ 4
Zasady wpisu jałowic i krów rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
Rozdział I
Zasady wpisu jałowic rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się jałowice urodzone w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, które zostały zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz jałowice zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Jałowice
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Jałowice wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Belgijska biało-błękitna;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Belgijska biało-błękitna;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Belgijska biało-błękitna;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Rozdział II
Zasady wpisu krów rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisuje się krowy w stadach poddanych ocenie wartości użytkowej, zgłoszone do księgi i zarejestrowane w systemie informatycznym oraz krowy zarejestrowane w systemie informatycznym, w przypadku zwierząt pochodzących z importu lub zwierząt mieszańcowych
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Samicom nadaje się imię zaczynające się na tę samą literę co imię matki lub imię matki z dodaniem odpowiedniej cyfry, np. matka BERA, córka BERA 1. Krowy
z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie z ww. zasadami. - Krowy wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Wstępna księgi:
- pochodzą co najmniej po jednym rodzicu wpisanym do księgi rasy Belgijska biało-błękitna;
- umaszczenie odpowiada standardowi hodowlanemu dla zwierząt wpisywanych do części wstępnej księgi.
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Belgijska biało-błękitna;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Belgijska biało-błękitna;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- została wpisana do części Głównej księgi,
- ma potwierdzone pochodzenie po rodzicach podanych w dokumentach hodowlanych badaniem polimorfizmu markerów DNA;
- uzyskała przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 5
Zasady wpisu buhajów rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
- Do księgi hodowlanej wpisywane są buhaje, których pochodzenie po rodzicach określonych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem polimorfizmu markerów DNA.
- Zwierzętom mogą być nadawane imiona. Imię powinno wyraźnie wskazywać na płeć zwierzęcia. Buhajom nadaje się imiona zaczynające się na kolejna literę alfabetu w danym roku kalendarzowym, np. w 2013 roku była to litera S, w 2014 roku – litera T, w 2015 roku – litera U, w 2016 roku – litera W. Imiona buhajów z importu zachowują swoje oryginalne imiona, o ile zostały im nadane. Przy braku imienia nadaje się imię zgodnie
z ww. zasadami. - Buhaje wpisywane do księgi muszą spełniać następujące warunki:
Część Główna księgi:
- posiadają udokumentowany udział minimum 93,75% genotypu rasy Belgijska biało-błękitna;
- pochodzą po rodzicach i dziadkach wpisanych do krajowych lub zagranicznych ksiąg hodowlanych dla rasy Belgijska biało-błękitna;
- posiadają umaszczenie odpowiadające wzorcowi rasy.
Klasa Elita:
- został wpisany do części Głównej księgi;
- uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia zwierzęcia;
- uzyskał minimum 90 punktów za ogólną ocenę pokroju.
§ 6
Tryb wpisywania samic do ksiąg hodowlanych rasy Belgijska biało-błękitna
Rozdział I
Tryb wpisywania jałowic rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi jałowice pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu jałowicy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% jałowic wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Belgijska biało-błękitna powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis jałowicy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Jeżeli jałowica zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania jałówki do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis jałowicy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi, do której wpisana została jałowica oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi jałowicy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
Rozdział II
Tryb wpisywania krów rasy Belgijska biało-błękitna do ksiąg hodowlanych
- Typowane do wpisu do księgi krowy pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu krowy do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i może pobierać materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej – jeżeli zwierzę ma mieć kontrolowane pochodzenie po podanej parze rodzicielskiej. Zakłada się, że około 15% krów wpisywanych do ksiąg hodowlanych dla rasy Belgijska biało-błękitna (w tym wszystkie krowy wpisywane do klasy Elita) powinno mieć zweryfikowane pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej.
- Wpis krowy, od której pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jej pochodzenia po podanej parze rodziców.
- U krów, u których zostało zarejestrowane pierwsze lub pierwsze znane wycielenie przeprowadzana jest ocena stopnia umięśnienia i rozwoju.
- Wpis do księgi dokonywany jest przez osoby upoważnione przez prowadzącego księgę.
- Krowa, która została wpisana do części głównej księgi i uzyskała minimum 85 punktów za ogólną ocenę pokroju oraz przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 120% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia zwierzęcia, może być wpisana do klasy Elita pod warunkiem, że jej pochodzenie po rodzicach wskazanych w dokumentacji hodowlanej zostało potwierdzone za pomocą badania markerów DNA.
- Jeżeli krowa wpisana do części głównej księgi spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis krowy do klasy Elita. Jeżeli krowa zgłoszona do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i/ lub w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania krowy do księgi przekazywany jest poprzez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi krowy.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis krowy do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisana została krowa oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi krowy (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 7
Tryb wpisywania buhajów do ksiąg hodowlanych rasy Belgijska biało-błękitna
- Typowane do wpisu do księgi buhaje pochodzą ze stad poddanych ocenie wartości użytkowej.
- Hodowca lub posiadacz zwierzęcia zgłasza selekcjonerowi chęć wpisu buhaja do księgi hodowlanej.
- Selekcjoner wystawia wniosek o wpis zwierzęcia do księgi hodowlanej i pobiera materiał biologiczny do badania grup i białek krwi lub badania polimorfizmu markerów DNA
w celu potwierdzenia pochodzenia po podanej parze rodzicielskiej. - Wpis buhaja, od którego pobrano materiał biologiczny do badania polimorfizmu markerów DNA, do księgi hodowlanej następuje po otrzymaniu potwierdzenia jego pochodzenia po podanej parze rodziców.
- Przed wpisaniem do księgi hodowlanej buhaj powinien mieć zakończoną ocenę zgodnie
z obowiązującym regulaminem prowadzenia oceny wartości użytkowej. - Wpis do księgi dokonywany jest przez osobę upoważnioną przez prowadzącego księgę.
- Buhaj, który został wpisany do części głównej księgi i uzyskał przyrosty na 210 dni na poziomie minimum 130% średniej dla rasy Belgijska biało-błękitna w roku urodzenia buhaja oraz otrzymał minimum 90 punktów za ocenę ogólną pokroju, może zostać wpisany do klasy Elita.
- Jeżeli buhaj spełnia wymagania wpisu do klasy Elita to osoba upoważniona przez prowadzącego księgę potwierdza, adnotacją w systemie informatycznym i/lub na dokumencie potwierdzającym wpis zwierzęcia do księgi, wpis buhaja do klasy Elita. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja wystawiana jest decyzja o wpisie zwierzęcia do księgi.
- Jeżeli buhaj zgłoszony do wpisu nie spełnia wymogów wpisu do księgi, osoba uprawniona do wpisywania zwierząt do księgi odnotowuje powód odmowy wpisu na wniosku o wpisanie zwierzęcia do księgi i w systemie informatycznym.
- Powód odmowy wpisania buhaja do księgi przekazywany jest przez selekcjonera właścicielowi lub posiadaczowi buhaja.
- Osoba uprawniona odnotowuje w systemie informatycznym prowadzonym na potrzeby księgi hodowlanej wpis buhaja do księgi podając datę wpisu, rozdział księgi oraz klasę, do której wpisany został buhaj oraz nazwisko selekcjonera, który dokonał wpisu. Właścicielowi lub posiadaczowi buhaja (na jego prośbę) może zostać wystawiony dokument potwierdzający wpis zwierzęcia do księgi.
§ 8
Regulamin prowadzenie księgi Hodowlanej dla bydła rasy Belgijska biało-błękitna obowiązuje od 11 kwietnia 2016 roku.