V AUKCJA BYDŁA MIĘSNEGO W JANOWIE

14 marca na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie ( woj. podlaskie) po raz piąty odbyła się Aukcja Bydła Mięsnego organizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 42 hodowców z terenu 3 województw przeznaczyło na sprzedaż 210 sztuk odsadków o masie od 200 do 380 kg.  Zainteresowanych zakupem było 6 firm z kraju i zagranicy. Nabywców znalazły wszystkie zwierzęta.  Średnia cena za jałówki wynosiła 11,80 zł. netto, zaś za byczki 11,70 zł. netto. Ceny maksymalne na aukcji wyższe nawet o 1,5 zł./kg  uzyskiwały zwierzęta młode w dobrej kondycji i czystorasowe w wadze od 230 do 280 kg.

Po raz kolejny hodowcy przekonali się, że za dobry towar kupujący jest w stanie zapłacić dużo, ale musi on spełniać określone warunki. Jeżeli ktoś oczekuje, że za byczki, których waga przekracza 370 kg uzyska po 13,5 zł.  za kilogram to niestety jest to cena nierealna i nie ma znaczenia, że zwierzę jest młode i ma dobre przyrosty – powiedział Jacek Zarzecki prezes PZHiPBM. Celem  aukcji było umożliwienie hodowcom sprzedaży bezpośredniej.

W ciągu 5 aukcji sprzedano ponad 800 sztuk bydła. Kolejne aukcje planowane są w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.

 

Notowania rynkowe

zobacz starsze

Partnerzy