Wyjazd hodowców do Luksemburga

Targi Foire Agricole 2017.

W dniach 30 czerwca – 2 lipca br. hodowcy zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego uczestniczyli w wystawie bydła mięsnego w Ettelbrück w Luksemburgu, organizowanej w ramach Targów Foire Agricole 2017. Prezentowano tu zwierzęta zarówno te najbardziej znanych, jak też mniej znanych ras mięsnych. Największe stawki stanowiło bydło rasy limousine, charolaise oraz czarny i czerwony angus. W trzecim dniu wystawy przeprowadzono aukcję bydła rasy limousine. W ramach tego przedsięwzięcia 13 sztuk jałówek i buhajów znalazło nowych właścicieli. Uzyskiwane ceny jałówek oscylowały w granicach 2,5 – 3,5 tyś euro, buhaje osiągały ceny wyższe średnio o 1 tyś. euro, przy czym górny pułap to ponad 5 tyś. euro. Najwyższą cenę uzyskano za 7-letniego buhaja rasy limousine tj. 5800 euro.

W ramach wyjazdu nasi hodowcy odwiedzili również 4 gospodarstwa, w których hodowane jest bydło rasy limousine oraz wzięli udział w jubileuszowym przyjęciu luksemburskich hodowców bydła tej rasy. W trakcie spotkań polscy hodowcy mieli możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów handlowych z hodowcami zrzeszonymi w organizacji pod nazwą Convis, która poza hodowcami bydła mięsnego zrzesza również hodowców bydła mlecznego i trzody chlewnej. Populacja bydła mięsnego w Luksemburgu liczy około 30 tyś. sztuk, przy czym pod oceną znajduje się 2 tyś. sztuk.

Wystawa oraz towarzyszące jej konkursy (m.in. również konkurs młodych hodowców) były zorganizowane na wysokim poziomie. Zlokalizowano tu również stoiska na których prezentowano wszelkiego rodzaju potrawy wykonane na bazie wołowego mięsa kulinarnego.

Hodowcy wracali do kraju usatysfakcjonowani i pełni zapału do dalszej pracy w swoich stadach. Wyjazd dofinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

 

Notowania rynkowe

zobacz starsze

Partnerzy